środa, 10 sierpnia 2011

Filmy irlandzkie - travellersi

Travellersi to rodowici Irlandczycy, którzy zamiast osiedlić się w jednym miejscu jak normalni ludzie wybrali wieczną tułaczkę po Irlandii w swoich cygańskich pojazdach. Niektórzy ich nienawidzą, bo uważają ich za darmozjadów, niektórzy ich podziwiają za to, że wybrali wolność, ale jak któryś z travellersów wygra turniej bokserski, to kochają go wszyscy. Przedstawiam dziś filmy o tej tajemniczej grupie społecznej. Tytułem wstępu proponuję klik do Słowianina.   
  
Strength and Honor, 2007 (Siła i honor). Podziemny światek nielegalnego boksu na gołe pięści. Po tragicznym pojedynku Sean przyrzeka swojej umierającej żonie nigdy więcej nie stanąć w ringu. Kiedy jednak okazuje się, że dziedziczna choroba dotyka również jego syna, decyduje się złamać obietnicę, by pozyskać pieniądze na operację. Film nakręcono w Cork i w Kinsale. Dostał ponad 20 nagród na różnych festiwalach.

Trojan Eddie, 1996. Eddie po wyjściu z więzienia zaczyna pracować jako komiwojażer u charyzmatycznego przywódcy travellersów Johna Powera. Starzejący się cygański Godfather zakochuje się w młodej Kathleen, jednak dziewczyna tuż po ślubie ucieka wraz z niemałym posagiem i … bratankiem Eddiego. Tylko on może wiedzieć, gdzie szukać panny młodej i skradzionych pieniędzy. 

Into the West, 1992 (Na zachód). Niesamowity film, w którym główną rolę gra piękny biały koń – symbol cygańskiej wolności. Stary travellers odwiedza swojego syna (Gabriel Byrne), który osiedlił się w podłej dzielnicy Dublina. Dla swoich dwóch wnuków ma prezent – białego konia o imieniu Tir na nÓg. Dzięki temu chłopcy mogą poznać swoje prawdziwe korzenie, rozpoczyna się ich wyprawa w poszukiwaniu wolności czyli na zachód. 
  
Pavee Lackeen, 2005 aka Traveller Girl. Film zrobiony jako dokument, aktorami są członkowie jednej rodziny travellersów odgrywający własne życie, które poznajemy oczami dziesięciolatki. Winnie mieszka wraz z matką i licznym rodzeństwem w przyczepie niedaleko portu w Dublinie. Jest słabo wykształcona, bardzo wrażliwa i stara się zrozumieć dlaczego jej rodzina jest taka biedna podczas gdy Irlandia jest celtyckim tygrysem. Mnóstwo nominacji i nagród. 

The Field, 1990 (Pole). Tytułowe pole jest tu symbolem tego, co w życiu Irlandczyka jest ważne. Stary McCabe chce dla syna kupić pole, które jego rodzina od pokoleń dzierżawi. Uważa, że człowiek bez własnej ziemi jest nikim. Jednak pole zostaje wystawione na aukcję, którą ciężko będzie wygrać. Jednocześnie w okolicy pojawiają się irlandzcy travellersi, którzy żadnej ziemi nigdy nie mieli i mieć nie będą, bo mają całą Irlandię w swoim zasięgu.

Man About Dog, 2004. Trzech młodych travellersów wyrusza swoim mieszkalnym vanem z Belfastu wraz z pięknym chartem, który ma dla nich wygrać wszystkie wyścigi psów w całej Irlandii i zarobić kupę kasy. Świetna komedia z dobrym tempem, montaż zbliżony do Trainspotting, ale bez narkotyków, tylko szybkie tempo, jak to na wyścigach. Przy okazji można zobaczyć jeden z narodowych sportów Irlandii - wyścigi psów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...