środa, 23 stycznia 2013

Pomnik Daniela O'Connella

Rozwiązanie fotozagadki

Na zdjęciu konkursowym widoczny jest fragment pomnika Daniela O'Connella stojącego w samym środku Dublina. Otwór o poszarpanych krawędziach to dziura w piersi bogini zwycięstwa i jest pozostałością po Powstaniu Wielkanocnym z 1916, takich otworów w pomniku jest więcej. Zagadkę jako pierwszy rozwiązał Andrzej i do niego powędruje nagroda. Kolejna fotozagadka za miesiąc. Serdecznie zapraszam.
_________________________________________________________________


Daniel O'Connell zwany również Wyzwolicielem jest jedną z ważniejszych postaci w irlandzkiej historii. Był działaczem niepodległościowym, zwolennikiem drogi pokojowej, politykiem. Wywalczył przede wszystkim zrównanie praw dla katolików i protestantów oraz zniósł haniebny akt z 1800 roku łączący Wielką Brytanię i Irlandię w jedno królestwo. 
Pomnik odsłonięty został w 1882 roku.Pomnik stanął na głównej ulicy Dublina - Sacksville Street. Po odzyskaniu przez Irlandię niepodległości nazwę ulicy zmieniono na O'Connell Street. Wyzwoliciel z wysoka spogląda na rzekę Liffey oraz szeroki most, który również nosi jego imię. Poniżej wokół cokołu widnieje około 30 sylwetek ludzi różnych stanów, którzy reprezentują całe społeczeństwo Irlandii. Jeszcze niżej na czterech rogach monumentu siedzą boginie zwycięstwa reprezentujące Patriotyzm, Męstwo, Elokwencję i Wierność - cztery przymioty Daniela O'Connella. 
 
Postać, w centralnej części pomnika to Maid of Erin symbolizująca Irlandię. Prawą ręką wskazuje do góry na O'Connella, swojego wyzwoliciela, a w lewej trzyma Akt o Emancypacji Katolików z 1829. Umożliwiał on wszystkim Irlandczykom równe prawo do głosowania, zasiadania w londyńskim Parlamencie oraz płacenie podatków takich samych jak protestanci.  Cztery Wiktorie siedzą najniżej i noszą ślady po kulach z Powstania Wielkanocnego z 1916 roku oraz późniejszej wojny domowej, kiedy centrum Dublina poważnie ucierpiało podczas walk. Małe otwory w przestrzelonych ramionach i piersiach bogiń zwycięstwa pozostają symbolem irlandzkiej walki o niepodległość.


   

6 komentarzy:

 1. Te Wiktorie widziałabym bardziej jako zwyciężczynie bo Wiktoria to zwycięstwo. Mógłbyś kiedyś zrobić zdjęcia każdej z osobna? Te z przodu są widoczne na większości zdjęć z sieci, pozostałych dwóch brak. Czy te ze zdjęcia to jedyne łacińskie napisy na pomniku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te z przodu siedzą twarzą do słońca, może dlatego lepiej im robić zdjęcia. Zrobię innym fotki jak trafię na pochmurną pogodę. Napisów łacińskich chyba więcej nie ma, ale mogę się mylić. Od strony rzeki jest wyryte w cokole O'CONNELL. Wyślę Ci coś mailem.

   Usuń
  2. Może, nie znalazłam ich w każdym razie. O'Connel z pewnością nie jest po łacinie;) Odpisałam.

   Usuń
 2. No i proszę...Wujcio Gugiel poprowadził mnie zupełnie błędnym tropem... Na przyszłość muszę chyba inaczej kombinować.

  Może w przyszłym miesiącu się poszczęści :)

  A...1 lutego będzie notka zainspirowana w części Tobą, więc już teraz zapraszam :o)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mmmm ale wydedukowałam.hj

  OdpowiedzUsuń
 4. ...powinnam była wygrać ten konkursik;-)
  To wina braku systematyczności w odwiedzaniu Twojego bloga a raczej...braku czasu;-)

  OdpowiedzUsuń

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...