poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Sean's Bar - najstarszy pub w Irlandii

Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości co do najstarszego pubu w Irlandii. Czytałem już, że najstarszy irlandzki pub jest w Dublinie a drugi również w Cork. Otóż prawda jest druzgocąca – najstarszy pub w Irlandii znajduje się tuż nad rzeką Shannon w mieście Athlone, hrabstwo Westmeath. Pub nazywa się Sean's Bar. Przed pubem stoi taki motocykl. 

  

Uprzedzając wątpliwości – ten pub jest najstarszy na całych Wyspach Brytyjskich i prawdopodobnie na całym świecie. Potwierdzenie jest zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa, niestety trochę trzęsła mi się ręka jak robiłem zdjęcie (z wrażenia).

  

Byłem tam wczoraj. Bardzo stara tawerna z 900 roku na Bridge Street nad rzeką Shannon. Powstała 300 lat wcześniej, niż zamek po drugiej stronie ulicy.Od strony rzeki do pubu wchodzi się przez ogródek. Pusty o tej porze, ale gwarny jak zawsze trochę później, zwłaszcza w piątek, kiedy grają muzykanty. W środku ciemno jak jeszcze w żadnym pubie nie widziałem. Ogródek dla widzących, wnętrze dla ślepych marynarzy. Ale barmana można dojrzeć. Ciasno, wszyscy przy barze, żeby być bliżej historii. Stoliki bezludne. Na drewnianej podłodze rozsypane trociny. Taki gest w kierunku minionych wieków. Bo marynarze wracający z połowów, przemoczeni do cna przez deszcz, wsiąkali powoli w takie trociny. Czasem różnica poglądów na temat złowionych ryb otwierała naczynia krwionośne i trociny wchłaniały krew. Teraz Irlandczycy chętnie plują na podłogę. Trociny się wciąż przydają.


Arthur Guinness (1725 – 1803) wymyślił najpopularniejsze irlandzkie piwo. Prawie czarne piwo, którego reklama w TV trwa prawie tyle, co jego nalewanie – ok. 2 minut. Piwo podawane w pubach to Guinness Draught. Zawiera 4,2% alkoholu i mniej kalorii, niż piwo jasne. Chyba dlatego wciąż tracę na wadze. Piwa kuflowego nie należy mylić z piwem w puszce z miotającą się w środku plastikową kulką jaka jest również w spraju do karoserii samochodowej. Puszki do nabycia w każdym sklepie. Są jeszcze inne Guinnessy – na przykład Gwiazda Północy – podają to tylko w Guinness Storehouse na St. James Gate w Dublinie.

Księga Rekordów Guinnesa – wydawana przez browar Guinness z Dublina od 1955 roku. Zawiera różne rekordy. Na przykład taki rekord, że najstarszy pub w Irlandii jest w Athlone, nad rzeką Shannon (NAJdłuższa rzeka w Irlandii, długość 259 km).

 

3 komentarze:

O CZYM JEST TEN BLOG

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...